işlemcilerin kısa tarihleri

işlemcilerin kısa tarihleri

İlk mikroişlemci 4004, 1971 yılında Intel tarafından üretildi. 4004 ilk taşınabilen elektronik hesap makinesidir. Intel 4004 mikroişlemcisi sadece toplama ve çıkarma yapabiliyordu. 4 bitlik olan bu mikroişlemci bazı hesap makinelerinde kullanıldı.
1974 yılında üretilen; ev bilgisayarları için kullanılan ilk işlemci Intel 8080 di. Bu işlemci 8 bitlik bir yonga (chip) idi.
Fakat piyasalar asıl etki yapan işlemci yine Intel’in 8088 adlı işlemcisiydi ve bu işlemci 1979 yılında üretildi. IBM PC makinelere hayat veren bu işlemci tam olarak adını 1982 yılında duyurmaya başladı.
Bütün bu işlemciler Intel tarafından üretildi ve hepside temelde 8088 tasarımının geliştirilmesiyle ortaya çıktı. Günümüzde kullandığımız Pentium 4, 8088’lerdeki her hangi bir kodu çalıştırabilir fakat 5000 kez daha hızlıdır.
En meşhur mikroişlemci mimari si Intel’in x86 işlemcisidir. Intel ilk x86 tabanlı işlemcisini 8086 olarak 1978 yılında piyasaya sürdü. Daha sonraki yıllarda yeni nesil x86 tabanlı işlemciler çıkarıldı. 286,386,486, Pentium ve Pentium Pro olarak bu kuşakları görebilmekteyiz. Pentium II, Celeron, Pentium III, Xeon ve Katmai, altıncı kuşak Pentium Pro’nun varyasyonlarıdır.
Intel’in haricindeki diğer mimariler ise şunlardır; Modern Machintosh’larda bulunan PowerPC, eski Mac’lerdeki 68oxo serisi, Digital ve Compaq’ın güçlü serverlerinde kullanılan Alpha ailesi, Silicon Grahics’in Mips Rxooo serisi, Hawlett-Packard’ın PARISC’i ve Sun Microsystems’e ait SPARC’tır.
İşlemci mimariler, ortaya çıktıkları dönemin felsefesine göre dizayn edilirler. 1970’lerde veri saklama cihazları ve hafıza bu güne göre çok kısıtlıydı. Bu kaynakları tasarruflu bir şekilde kullanabilmek için Intel x86 tabanlı işlemcilerde CISC (Complex Instruction Set Computing – Karmaşık komut kümesi) diye bilinen bir mimari kullandı. CISC’ın karakteristik iki özelliği, değişken uzunluktaki komutlar ve karmaşık komutlardır. Değişken uzunluktaki komutlar hafıza tasarrufu sağlar. Çünkü basit komutlar karmaşık komutlardan daha kısadır. Karmaşık komutlar da iki ya da daha fazla komutu tek bir komut haline getirdikleri için hem hafızadan hem de programda yer alması gereken komut sayısından tasarruf sağlar.
İlerleyen yıllarda CISC’in kısıtlamaları ve hafızayı tasarruflu kullanmanın önemini yitirmesi neticesinde CISC’a rakip olarak RISC (Reduced Instruction Set Computing – daraltılmış komut seti ile hesaplama) ortaya çıktı.
RISC’ın komutlarının uzunluğu sabittir (genelde de 32 bit’tir) ve her bir komut basit bir işlemi yerine getirir. Bir RISC çipi bu iki karakteristik özelliği sayesinde, fetch (komutu hafızadan taşıma), decode (komutun anlamını çözme) ve komutu çalıştırma işlemlerini daha kolay bir şekilde yapabilir. RISC’ın bir dezavantajı kodun uzamasıdır. Tüm komutlar gerek olsun olmasın 32 bitliktir. Dolayısıyla RISC programları CISC programlarından daha fazla hafıza gerektirebilirler. Buna rağmen decode aşamasının CISC’e göre daha hızlı gerçekleşmesine ek olarak, çoğu RISC komutları sabit bir zaman diliminde işlem görür. Bu da superscalar pipelining teknolojisi kullanan modern işlemciler için önemli bir özelliktir.

PIPELINING

Pipelining , tıpkı bir fabrikadaki seri üretim bandı gibi çalışır. Bir fonksiyon ünitesi, her komutun işletilmesini aşamalarına ayırır. Basit bir pipeline’de beş ya da altı aşama olabilir. Bir superpipeline’da ise 10 ya da daha fazla aşama olabilir. Böyle bir pipeline’dan aynı anda birkaç komut birden akabilir. Her komut da ayrı bir aşamada işlem görmekte olabilir. Superscalar bir işlemcide her birisinin kendisine ait pipeline’ı olan iki ya da daha fazla fonksiyon ünitesi yer alabilir. Böyle bir işlemci birkaç komutu birden paralel olarak işletebilir.
RISC bu tekniğe daha da elverişlidir. Çünkü basitleştirilmiş komutlar pipeline’lardan daha pürüzsüz bir şekilde akarlar ve CISC komutlarının neden olabildiği tıkanmalara maruz kalmazlar.

CACHE

Cache , çalışmakta olan bir programa ait komutların geçici olarak saklandığı bir hafızadır. Cache hafızalar, işlemcinin komutları daha hızlı yüklemesini sağlayan yüksek hızlı hafızalardır. Cache hafızlar, Level 1 (L1) ve Level 2 (L2) olmak üzere ikiye ayrılırlar. İşlemci ihtiyaç duyduğu komutu ilk önce L1 cache hafızada arar. Eğer işlemcinin aradığı komut burada yoksa L2 cache hafızaya bakılır. Eğer burada da yoksa (cache miss durumu) sırayla, RAM ve HDD üzerindeki sanal hafıza üzerinde arar. L1 cache hafıza bunlar içerisinde en hızlı olanıdır ve genellikle işlemcinin üzerine imal edilir. L2 cache hafıza ise L1 e göre daha yavaş olmasına rağmen gene de hızı çok yüksektir. Bir kısım işlemcilerde (Celeronların ilk nesillerinde olduğu gibi) L2 cache hafıza bulmayabilmektedir. Bu durumda L1 cache hafızaya sığmayan komutlar L2 olmadığı için direkt olarak daha yavaş olan RAM a yazılmakta ve işlemcinin performansı düşmektedir. L2 cache hafıza genelde işlemcinin yakınındaki yüksek hızlı hafıza çiplerinden oluşur. Bazı yeni işlemcilerde (Celeron 300A ve sonrası gibi) L2 cache hafıza işlemcinin içine monte edilmiş ve daha hızlı erişim sağlanmıştır.

1971 : 4004 İŞLEMCİINTEL TARAFINDAN ÜRETİLEN İLK İŞLEMCİDİR. 
BU ÇIĞIR AÇAN İCAT BUSICOM HESAP MAKİNESİNDE KULLANILMIŞTIR. CANSIZ NESNELERE VE KİŞİSEL BİLGİSAYARLARA HESAPLAMA YETENEĞİ KAZANDIRMA ÇALIŞMALARININ BAŞLANGICI OLMUŞTUR.
1974 :8008 İŞLEMCİ
8008 İŞLEMCİ İLK KİŞİSEL BİLGİSAYARLAR OLAN ALTAIR IN BEYNIOLARAK KULLANILMIŞTIR.ALTAIR ISMINI UZAY YOLU DIZISINDE YER ALAN ATILGAN GEMISININ SEYAHAT ETTIGI GALAKSILERDEN BİRİNINDE ADI OLMASI BANA GARİP GELMISTIR.ALTAIR MODELI FOSİL BİLGİSAYARLARI HALEN TOPLAYAN BİLGİSAYAR KOLEKSİYONCULARI MEVCUTTUR:)SATIŞA ÇIKTIĞI AYDA 10 BİNLERCE SATMIŞ. UZUN LAFIN KISASI İŞLEMCİ ÜZERİNDE 5000 ADET TRANSISTORBULUNMAKTAYDI.
1978:8086- 8088 İŞLEMCİIBM İN YENİ AÇILAN KİŞİSEL BİLGİSAYAR BÖLÜMÜYLE YAPILAN ANLAŞMA İLE 8088 LER IBM İN YENİ EN ÇOK SATAN IBM PC ÜRÜNÜNÜN BEYNİ HALİNE GELİR.8088 İN BAŞARISI, INTEL İN FORTUNE DERGİSİNİN YAYINLADIĞI “DÜNYANIN EN BÜYÜK 500 ŞİRKETİ”ARASINA GİRMESİNİ SAĞLADI. INTEL E FORTUNE DERGİSİ TARAFINDAN”70 LERİN EN BAŞARILI ŞİRKETİ”ÜNVANI VERİLDİ.BU İŞLEMCİ ÜZERİNDE 29000 ADET TRANSİSTÖR BULUNMAKTAYDI.1982 :286 İŞLEMCİ

INTEL 286 ORJİNAL İSMİ İLE 80286 KENDİNDEN ÖNCEKİ İŞLEMCİLERİN ÇALIŞTIRDIĞI BÜTÜN YAZILIMLARI ÇALIŞTIRABİLEN İLK İŞLEMCİDİR.BU YAZILIMIN UYUMLULUĞU 286 DAN SONRAKİ BÜTÜN INTEL İŞLEMCİLERİN KARAKTERİSTİK ÖZELLİĞİ OLARAK KALMIŞTIR.PİYASAYA ÇIKTIKTAN SONRA ALTI YIL İÇERİSİNDE DÜNYA ÜZERİNDE YAKLAŞIK 15 MİLYON ADET 286 TABANLI BİLGİSAYAR BULUNMAKTAYDI.BU İŞLEMCİ ÜZERİNE 120000 ADET TRANSİSTÖR SIĞDIRILMIŞTIR.
1985:INTEL 386 İŞLEMCİ
INTEL 386 İŞLEMCİ ÜZERİNDE BULUNAN 275000 ADET TRANSİSTÖR İLE 4004 MODELİNE GÖRE 100 KAT DAHA FAZLA TRANSİSTÖR BULUNDURMAKTAYDI.32 BİT İŞLETİM SİSTEMİNİ DESTEKLEYEN İLK İŞLEMCİDİR VE AYNI ZAMANDA BİRDEN ÇOK İŞLEMİ ÇALIŞTIRABİLME ÖZELLİĞİNE SAHİPTİR.
Intel’in bir kuşak sonraki işlemcisi olan 80386 işlemcisi PC dünyasına büyük değişiklikler getirdi.SX ve DX modelleri olan bu işlemcinin en büyük özelliği 32 bit bir işlemci olmasıydı.Üzerinde yaklaşık 250.000 transistör kullanılmış ve işlemcinin hızı SX modelinde 20-25 Mhz, DX modelinde 32-40 Mhz aralığındadır.DX modeli;hem kendi içinde hem de dış birimlerle 32 bit veri iletişimi yapabiliyorken, SX modeli ise; kendi içinde 32 bit dış birimlerle 16 bit veri iletişimi yapabiliyordu. SX modeli 1 MB adresleyebilirken, DX modeli 4 GB bellek adresleyebiliyordu.
1989:İNTEL 486 İŞLEMCİINTEL 486 İŞLEMCİLER BİLGİSAYAR KULLANICILIĞINDA METİN KOMUT SEVİYESİNDEN İŞARETLE VE TIKLA SEVİYESİNE GEÇİŞİ SAĞLAMIŞTIR.İLK DEFA RENKLİ MASA ÜSTÜ EKRAN KULLANILMAYA BAŞLANMASINA VE MASA ÜSTÜNÜN İSTENİLDİĞİ GİBİ DÜZENLENMESİNE OLANAK VERMİŞTİR.INTEL 486 İŞLEMCİSİ ÜZERİNDE BULUNAN MATEMATİKSEL HESAPLAMA BİRİMİ SAYESİNDE KOMPLEKS HESAPLAMALAR GERÇEKLEŞTİRİLEBİLMEKTEYDİ.ÜZERİNDE 1180000 TRANSİSTÖR YER ALIYORDU.bu işlemci ailesi 1989 yılının nisan ayında çıktı.25-100 mhz arası üretildi.Önemli yenilikleri arasında dahili fpu unit ve dx2 ve dx4 modellerindeki saat çarpanı sayılabilir.Aklımda kalan bazı modelleri 486dx2- 66,486dx4-100,486sx serileri idi.Sx ile dx in arasındaki fark dahili fpunun sx lerde olmayışı idi

1993:INTEL PENTIMUM İŞLEMCİ
INTEL PENTIUM İŞLEMCİLER SAYESİNDE BİLGİSAYARLAR KONUŞMALAR,SESLER ,EL YAZISI VE FOTOĞRAFLAR GİBİ GERÇEK DÜNYAYA AİT VERİLERİ KOLAYCA İŞLEYEBİLME YETENEĞİ KAZANMIŞTI.BİLGİSAYAR KULLANIMINI İYİCE YAYGINLAŞTIRAN INTEL PENTIUM MARKASI KARİKATÜRLERDE, TELEVİZYON PROGRAMLARINDA KULLANILAN GÜNLÜK BİR KELİME HALİNİ ALMIŞTI.BU İŞLEMCİ ÜZERİNDE 3100000 TRANSİSTÖR YER ALMAKTAYDI.
VE işte Pentium işlemciler:Artık intel kod adları kullanmak yerine Pentium dönemini başlattı… 
Pentium(80586)aslında bu işlemcileri 3 ayrı çeşitte inceleyebiliriz.Pentium pentiumpro ve Pentium mmx.Pentium adi Latince penta kökünden geliyor.Amd ve cyrix e karşı rekabette modellerini rakamlarla belirtmede sorun yasayan intel Pentium ismini uyduruverdi.Pentium’lar 60-233 mhz arası üretildiler.ilk çıkan Pentium 3.1 milyon transistor taşıyordu.Getirdiği yenilikleri itibari ile çıktığı 1993 yılı için bir devrimdi 

1997:PENTIUM II İŞLEMCİ

ÜZERİNDE 7,5 MİLYON TRANSİSTÖR BULUNAN INTEL PENTİUM II İŞLEMCİSİ BARINDIRDIĞI INTEL MMX TEKNOLOJİSİ SAYESİNDE VİDEO,SES VE GRAFİK İŞLEME İŞLEMLERİ İÇİN TASARLANMIŞTI.BU İŞLEMCİDE BULUNAN YÜKSEK HIZLI ÖN BELLEK ÇİPİ SAYESİNDE KİŞİSEL BİLGİSAYAR KULLANICILARI İÇİN VİDEO KAYDETMEK,İŞLEMEK VE İNTERNET ÜZERİNDEN ARKADAŞLARIYLA VE AİLESİYLE PAYLAŞMAK VE VİDEOLARINA YAZI,MÜZİK,RESİM EKLEMEK,VİDEO GEÇİŞLERİ HAZIRLAMAK TELEFONLARLA ÇEKİLEN VİDEOLARIN TELEFON HATLARI VE İNTERNET ARACILIĞIYLA TRANSFER ETMEK MÜMKÜN HALE GELMİŞTİR.
Pentium2

pentium2 işlemci ailesinden kısaca bahsedeceğim.Bu işlemciler 233-450 mhz saat frekansları arasında üretilmiş bir işlemci familyasıdır.Zamanına göre çok üstün bir işlemcidir.1997 yılında piyasaya sürülen bu işlemci bir önceki nesil pentiumdan ve akranı olan amd k5-ve k6 lardan çok daha hızlı bir işlemciydi.Klamath kod adıyla bilinen bu işlemci 0.25 micron teknolojisiyle slot olarak üretilmiştir.(0.18 micronluk modelleri de vardı. dixonkod adli bu işlemciler ise notebooklarda kullanılmak üzere tasarlanmışlardı ve 256 kbl2önchip önbellek taşıyorlardı.)Pentium 2 nin masaüstü versiyonları ayni zamanda 512 kbişlemcinin yari hızı ile çalışan l2 cache sahibi idiler.100 mhz fsb kullanırlardı.Bu kadar büyük bir cache belleğe sahip olduğu için ve o zamanlar cache bellekler işlemci üreticileri tarafından sram üreticileri tarafından alınmak zorunda olduğu için çok pahalı kaldılar.Türkiyede yaygınlaşamadılar.Ayrıca bu işlemciyle beraber soket paketler terk edilmiş slot1 paketlemeye geçilmişti.Bu işlemciyi kullanan anakartlar ise genellikle lx ve bxchipsetlerini kullanirlardi.CELERON DONEMI:
Mendocino kod adli bu işlemci çok basarili oldu.(ilk çıkan p3 lerde bile onchip l2 cacheyoktu.)Bu işlemciler 0.25 micron teknolojisi ile hem slot hem de soket olarak 300-533 mhzhızlarında üretildiler.Fsb 66 mhzdi.İlk çıkan model celeron300a standart fanıyla hiç bir gerilim vermeden 450 mhzde çalışmasıyla çok büyük takdir toplamıştı.O zamanlar dergi editörleri dahil herkes celeron300a kullanmaya başlamıştı.Pentium2leri gecen performansıyla bu bücür tam bir efsane idi.oppermine çekirdekli celeron:
Mendocino çekirdeği 533 mhz ulaştığında işlemci daha yüksek frekanslarda sorun yasamaya başladı.İste o zaman çıkan coppermine çekirdekli p3 lerin cachelerinin yarısı kesilerek yeni bir tur celeron yaratıldı.Bu celeron un 66 mhz lik fsb kullanmasına rağmen 0.18 micronla üretildi.Ayrıca sse komut setide eklendi.533-1000 mhz hızlarında çalışıp emekli oldu.(800 mhz den sonrakiler 100 fsb kullanıyorlardı)Anakart olarak slot tipleri bx soket tipleri ise via apollo pro133 ve i815 chipsetli anakartlar kullandılar.
Tualatin celeron
1000 mhz de artik coppermine çekirdeği sınırlarına gelmişti yeni bir çözüm 0.13 micronteknolojisi ile bulundu.Celeron artik fcpga2 adli yeni paketlemeye geçmiş 256 kb l2 cache taşır olmuştu.Bu seri celeronlar 1000–1400 mhz arası üretildiler özellikle celeron1.0a overclock konusunda oldukça bereketli bir işlemciydi. Anakart olarak yine via apollo pro 133+ ve yeni steppingli i815 chipsetli anakartlar kullandılar.
williamette celeron
Bu celeron artik Tualatin çekirdeği ve socket370 i bırakmış soket 478 e geçmişti.L2 cacheyine 128 kb a düşmüş işlemci 400(100)mhz fsb kullanır hale gelmişti.0.18 micronla 1.7-1.9 ghz hızlarında üretildi. Performansı pek iyi değildi hatta Tualatin celeronlar ve duronlar bu işlemcilerden daha performanslı idiler. Anakart olarak i865 ve i875 chipsetli baz anakartlar dışında bütün socket478 anakartlarla çalışabilirdi. Unutmadan sse2 desteği de vardı.

Northwood celeron
williamete celeronun 0.13 micronla üretilmiş hali overclockla 3.0 ghz bile çalışabilmesine rağmen yine pek beğenilmedi.2.0-2.4 ghz ler arasında üretildi. 

presscott celeronbu da netburst mimarisiyle üretilmiş sse3 desteği ve 256 kb l2 cache eklenmiş 0.09 nanometre ile üretilmiş bir işlemci idi.

1999 :INTEL PENTIUM III İŞLEMCİ
INTEL PENTIUM III İŞLEMCİ İLE BİRLİKTE İLERİ FOTOĞRAFÇILIK, 3D,VOIP,VİDEO VE SESTANIMA UYGULAMALARINDA BELİRGİN PERFORMANS ARTIŞLARI SAĞLANMIŞTIR.İŞLEMCİ ÖZELLİKLE İNTERNET UYGULAMALARI GELİŞTİRİLMESİ AMACIYLA TASARLANMIŞ,KULLANICILARIN GERÇEKÇİ ONLİNE MÜZELERİ,MAĞAZALARI DOLAŞABİLMESİNE VE YÜKSEK KALİTELİ VİDEOLARI İNDİREBİLMELERİNE OLANAK SAĞLAMIŞTIR.INTEL PENTIUM III İŞLEMCİ ÜZERİNE 24 MİLYON TRANSİSTÖR SIĞACAK ŞEKİLDE 0,25 MİKRON TEKNOLOJİSİ İLE ÜRETİLMİŞTİR.
2000 : INTEL PENTIUM 4 İŞLEMCİ
INTEL PENTIUM 4 TABANLI KİŞİSEL BİLGİSAYAR SAHİBİ KULLANICILAR PROFESYONELKALİTEDE VİDEOLAR OLUŞTURMAYA,TELEVİZYON BENZERİ VİDEOLARI İNTERNET ÜZERİNDEN PAYLAŞMAYA ,GERÇEK ZAMANLI VİDEO VE SES AKTARIMI İLE HABERLEŞMEYE,3D GRAFİKLERİ GERÇEK ZAMANLI İŞLEMEYE,MP3 ÇALARLAR İÇİN MÜZİK PARÇALARINI HIZLICA DÜZENLEMEYE VE İNTERNET BAĞLI İKEN BİRÇOK MULTİMEDYAUYGULAMASINI AYNI ANDA ÇALIŞTIRABİLMEYE BAŞLADILAR.INTEL PENTIUM 4 İŞLEMCİLER 0,18 MİKRON TEKNOLJİSİ İLE ÜRETİLDİĞİNDEN ÜZERİNDE 42 MİLYON TRANSİSTÖRBULUNDURUYORDU.INTEL İN İLK İŞLEMCİSİ İLE KARŞILAŞTIRILDIĞINDA 4004 İŞLEMCİ 108 KHz(108,000 HERTZ) FREKANSINDA ÇALIŞIRKEN INTEL PENTIUM 4 İŞLEMCİNİN BAŞLANGIÇ FREKANSI 1,5 GHz di (1,500,000,000 HERTZ)
2001 : INTEL ITANIUM İŞLEMCİ
64 BİT DESTEKLİ OLAN İLK İŞLEMCİDİR.EN ÜST SEVİYE VERİ TABANI SUNUCULARI VE İŞ İSTASYONLARI İÇİN TASARLANMIŞTIR.BÜYÜK ŞİRKETLER VE BANKALARIN VERİ İŞLEME İHTİYAÇLARINI KARŞILAMAKTA,ELEKTRONİK TİCARET ŞİRKETLERİNİN GÜVENLİK İŞLEMLERİNİ,BİLGİSAYAR DESTEKLİ MEKANİK HESAPLAMALARINI ,KOMPLEKS ,BİLİMSEL VE MÜHENDİSLİK HESAPLARINI YAPMAKTA KULLANILMAKTADIR.64 BİT İŞLETİM SİSTEMLERİNİN İYİ PERFORMANS GÖSTERMEK İÇİN MİNUMUM 4GB RAM İHTİYACI OLDUĞU GÖZÖNÜNE ALINDIĞINDA , INTEL ITANIUM İŞLEMCİLİ BİLGİSAYARLARIN BARINDIRDIKLARI 10 GB – 16 GB BELLEKLERLE ÇOK MALİYETLİ SİSTEMLER OLDUĞU SÖYLENEBİLİR.BU ÖZEL İŞLEMCİLERİN İLK ÜRETİLENLERİ 325 MİLYON TRANSİSTÖR TAŞIMAKTAYDI.
2005 :INTEL PENTIUM D İŞLEMCİ
KİŞİSEL BİLGİSAYARLAR İÇİN ÜRETİLMİŞ İLK ÇİFT ÇEKİRDEKLİ İŞLEMCİDİR.ÇOK ÇEKİRDEK MİMARİSİ İLE TOPLAM İŞLEM GÜCÜNÜN, BİRBİRİNDEN BAĞIMSIZ İKİ İŞLEMCİ ÜZERİNE DAĞITILMASI SAĞLANMIŞ,BU SAYEDE DAHA AZ ENERJİ İLE ÇOK DAHA PERFORMANSLI BİLGİSAYARLAR ELDE EDİLMİŞTİR.INTEL PENTİUM D İŞLEMCİLER SAYESİNDE,BİLGİSAYARDA OYUN OYNARKEN ARKA PLANDA SORUNSUZ OLARAK VİDEO İŞLENEBİLMESİ SAĞLANMIŞTIR.TRANSİSTÖR SAYISI BU İŞLEMCİLERLE EV BİLGİSAYARLARINDAKİ İŞLEMCİLERDE 230 MİLYON ADEDE ULAŞMIŞTIR.
2006 :INTEL CORE 2 DUO İŞLEMCİ

INTEL CORE 2 DUO, YENİ CORE MİKROMİMARİSİ KULLANILARAK ÜRETİLEN BU İŞLEMCİNİN SAĞLADIŞI UZUN PİL ÖMRÜ VE YÜKSEK PERFORMANS SAYESİNDE SADECE MASAÜSTÜBİLGİSAYARLARDA DEĞİL,DİZÜSTÜ BİLGİSAYARLARDA DA YÜKSEK PERFORMANS GEREKTİREN OYUNLAR RAHATÇA OYNANABİLMEYE BAŞLANMIŞTIR.
2007 :INTEL CORE 2 QUAD İŞLEMCİ
MASAÜSTÜ BİLGİSAYARLAR İÇİN ÜRETİLMİŞ İLK DÖRT ÇEKİRDEKLİ İŞLEMCİ OLAN INTEL CORE 2 QUAD, KENDİSİNİ TAKİP EDECEK OLAN ÇOK ÇEKİRDEKLİ İŞLEMCİLERİNDE MÜJDECİSİ OLMUŞTUR.ÜRETİM AMACI, KULLANICILARI YÜKSEK ÇÖZÜNÜRLÜKTEKİ VİDEO VE 3D MULTİMEDYA UYGULAMALARINI KISA ZAMANDA GERÇEKLEŞTİREBİLMELERİNİ SAĞLAMAKTIR.ÖZELLİKLE MULTİMEDYA UYGULAMALARINDA INTEL CORE 2 DUO İŞLEMCİYE %79 A KADAR FARK ATARAK ETKİLEYİCİ BİR PERFORMANS GÖSTERMEKTEDİR.ÜZERİNDE YAKLAŞIK OLARAK 582 MİLYON ADET TRANSİSTÖR BULUNMAKTADIR.İLK ÜRETİLEN 4004 İŞLEMCİYE GÖRE YAKLAŞIK 250000 KAT DAHA FAZLA TRANSİSTÖRE SAHİPTİR.

Intel C4004 
15 Kasım 1971’de tanıtıldı. Intel’in bu ailesinin saat hızı 740 kHz, veri yolu genişliği ise 4 bit’tir. Transistör sayısı 2300, pin sayısı 16, fiziksel bellek 640 Byte, program hafızası ise 4 kB idi. Intel 4004 ailesi “ilk ticari işlemci ailesi” olma şerefini taşımaktadır. Bir Intel 4004 işlemcisi, Pioneer 10 uzay aracının beyniolarak kullanılmıştır. Busicom hesaplayıcısından esinlenerek dizayn edilmiştir. 


 
Intel C8008 
4 Ocak 1972’de tanıtıldı. Bu ailenin saat hızı 500 kHz ile 800 kHz arasında değişmekteydi. Veri yolu genişliği 8 bit, transistor sayısı 3500, pin sayısı ise 18’dir. Intel mühendisleri bu işlemci ile veri yolu genişliğini arttırmayı öğrenmişti. 


 
Intel C4040 
1974 yılının son çeyreğinde tanıtımı yapılmıştır. Saat hızları 500 kHz ile 740 KHz arasında değişmektedir. Veri yolu genişliği 4 bit, transistor sayısı 3000, pin sayısı 24, fiziksel bellek 640 Byte ve program hafızası 8 KB idi. 4004 model işlemcinin geliştirilmişidir. Resimdeki 4040 ailesinin seramik DIP’e sahip versiyonudur, bundan başka plastik DIP’e sahip versiyonu da mevcuttur. DIP işlemcinin paketlemesinde kullanılan, yani dış yüzeyde hissedilen malzemenin türüdür. 

 
Intel P8080A-1 
1 Nisan 1974’de tanıtıldı. Saat hızı 2 MHz, veri yolu genişliği 8 bit, transistor sayısı 6000, pin sayısı ise 40’tır. Adreslenebilir hafıza 64 kB adreslenebilir veri yolu genişliği ise 16 bit’tir. 8008’den 10 kat dahaperformanslıdır. Altair 8800 trafik ışık kontrolcülerinde, menzilli füzelerde kullanıldı. Intel mühendisleri 2 yıl çalışarak bu efsaneyi piyasaya sürmüştür. 

 
AMD AM9080ADIB 
1975 yılında tanıtıldı. Saat hızı 3,1 MHz, veri yolu genişliği 8 bit, transistör sayısı 6000 ve pin sayısı 40’tır. Bunlara ek olarak 64 kB’lık adreslenebilir hafızaya sahipti. Ayrıca bu işlemci AMD’nin tarih sahnesine çıkardığı ilk üründür. 

 
Intel P8085AH-1 
Mart 1976’da tanıtıldı. Saat hızı 6 MHz olan bu işlemciler, 8 bit veri veriyolu genişliğine ve 16 bit adreslenebilir veri yolu genişliğine sahipti. Transistör sayısı 6500, pin sayısı ise 40’tır. Ayrıca 64 kB’lık fiziksel hafızaya sahipti. Bir mikroişlemci ilk defa 5 Volt’luk güç kaynağı ile çalıştırıldı. Daha önce 12 Volt ile çalışıyorlardı. Toledo ölçeğinde kullanıldı. 


 
AMD QM8085A2WI 
1976 yılında tanıtıldı. Saat hızları 3 MHz ile 5 MHz arasında değişiyordu, az bir fark ama bu o zamanlar çok önemliydi. Veri yolu genişliği 8 bit, transistör sayısı 6500, pin sayısı ise 40’tır. Intel’in P8085’i sebebiyle sönük kaldı. 

 
Intel D8086 1 
8 Haziran 1978’de tanıtıldı. Saat hızları 5 MHz ve 10 MHz arasında değişmekteydi. 16 bit veri yolu genişliğine ve 20 bit adreslenebilir veri yolu genişliğine sahipti. Transistör sayısı 29000 ve pin sayısı 40’tır. Ayrıca 1 MB’lık fiziksel hafıza eklenmişti. Intel mühendisleri 2 sene çalışarak veri yolu genişliğini arttırmayı başarmışlar ve x86 mimarisinin temellerini atmışlardı. Bu işlemciler kişisel bilgisayar teriminin oluşmasına yardım etmiş ve sistemlerin fiyatları daha makul olmaya başlamıştır. 

 
AMD P8086-1 
1978 yılında tanıtıldı. Bu işlemcilerin de saat hızları 5 MHz ile 10 MHz arasında değişiyordu. 16 bit veri yolu genişliğine, 29000 transistöre, 1 MB’lık fiziksel hafızaya ve 40 adet pin’e sahiptir. Eğer farkettiyseniz bu işlemcilerin özelliklerinin çoğu Intel’in D8086 ailesinin özellikleri ile aynı; bunun sebebi bu işlemcilerin Intel ile yapılan “2. işlemci sağlayıcısı anlaşması” altında Intel tarafından üretilmesidir. 


 
Intel P80C88A 2 
1 Haziran 1979’da tanıtıldı. Saat hızları yine 5 MHz ile 10 MHz arasında değişiyor, fakat 16 bit’lik iç mimariye geçildi. 8 bit’lik dış veri yolu genişliğine ve 20 bit’lik adreslenebilir veri yolu genişliğine sahipti. Transistör sayısı 29000 ve pin sayısı ise 40’tır. Adreslenebilir belleğin büyüklüğü ise 1 MB’tı. IBM PC’lerde ve kişisel bilgisayarlarda kullanıldı. 8086 ailesinden farkı 8 bit’lik dış veri yoluna ve 16 bit’lik iç mimariye sahip olmasıdır. 


 
AMD P8088 1 
1979 yılında tanıtıldı. Saat hızları 5 MHz ile 10 MHz arasında değişmektedir. 8 bit’lik dış veri yolu genişliğine ve 16 bit’lik adreslenebilir veri yolu genişliğine sahiptir. Transistör sayısı 29000 ve pin sayısı ise 40’tır. Adreslenebilir belleğin büyüklü ise 1 MB’tır. Bu yıllarda işlemci pazarında sadece Intel ile AMD yoktu; pazarın büyüklüğünü farkeden ve pay kapmak isteyen diğer firmalar Siemens, NEC, OKI ve Fujitsu oldu. Fakat bu firmaların yapabildikleri Intel ile anlaşmaktan öteye gidemedi. AMD’nin bu işlemci ailesi de Intel ile yapılan “2. işlemci sağlayıcısı anlaşması” altında Intel tarafından üretilmiştir. 

Intel N80C186XL20 
1982 yılında tanıtıldı. Saat hızları 8 MHz ile 25 MHz arasında değişiyordu. Veri yolu genişliği 16 bit, pin sayısı 68, fiziksel belleğin büyüklüğü 1 MB’tı. Programlanabilir hafıza ve çevre birimine, programlanabilir “interrupt” denetleyiciye, DMA kontrolcüsüne ve local veri yolu denetleyicisine sahipti. Genellikle entegre kontrol uygulamalarında ve terminal gibi sistemlerde kullanıldı. Artık ilşlemciler yapılarıyla günümüzdekilere benzemeye başlıyor. Bu yıllarda bu işlemciler Microsoft’un en yaygın işletim sistemi olan MS-DOS’u çalıştırıyorlardı. 


 
AMD N80C186 
1982 yılında tanıtıldı. Saat hızları 6 MHz ile 25 MHz arasında değişmektedir. Veri yolu genişliği 16 bit, pin sayısı 68 ve fiziksel belleğin büyüklüğü 1 MB’tır. Bu işlemciler de Intel ile yapılan “2. işlemci sağlayıcısı anlaşması” altında Intel tarafından üretilmiştir. Bu sebebten Intel 80186’nın kopyasıdır diyebiliriz. 

 
Intel N80C188XL20 
1982 yılında tanıtıldı. Bu işlemcilerin de saat hızları 8 MHz ile 25 MHz arasında değişmektedir. 80186’dan tek farkı 8 bit’lik dış veri yoluna sahip olmasıdır. Daha sonra ismi, iAPX 188 olarak değiştirildi. Bu zaman içerisinde Intel, pazarda tek başına olmasından kaynaklanıyor olsa gerek ürünlerinde küçük değişiklikler yaparak tekrar piyasaya sürüyor. 


 
AMD IN80C188 20 
1982 yılında tanıtıldı. Saat hızları 6 MHz ile 25 MHz arasında değişmektedir. 80186’nın 8 bit’lik dış veri yoluna sahip versiyonu; yani bu işlemci de Intel ile yapılan “2. işlemci sağlayıcısı anlaşması” altında Intel tarafından üretilmiştir. Bu arada tarihsel süreç içerisinde adım adım 32 bit’lik, yani günümüzün işlemcilerine doğru yaklaşmaktayız. 

 
Intel N80286 12 
1 Şubat 1982’de tanıtıldı. Saat hızları 6 MHz ile 12,5 MHz arasında değişmektedir. Veri yolu genişliği 16 bit, transistör sayısı 134000, pin sayısı 68, adreslenebilir bellek miktarı 16 MB ve sanal bellek miktarı ise 1 GB’tır. Üretim teknolojisi CHMOS III’tür. Intel mühendisleri transistör sayısını arttırmışlar, saat hızlarını düşürmüşler, 1 GB’lık sanal bellek ilavesi yapmışlar ve buna rağmen 8086’dan 3-6 kat daha performanslı bir işlemci elde etmişler. Bu aile kişisel bilgisayarlarda çok sık tercih edildi. O zamanlar efsane işletim sistemi MS-DOS vardı. Bu işlemci bu özelliklerle Britannica ansiklopedisini 45 saniyede tarayabilir. 


 
AMD R80286 16 
1 Şubat 1982’de tanıtıldı. Saat hızları 6 MHz ile 20 MHz arasında değişiyordu. Veri yolu genişliği 16 bit, transistör sayısı 134000, pin sayısı 68, adreslenebilir bellek miktarı 16 MB, sanal bellek miktarı ise 1 GB’tır. Üretim teknolojisi NMOS’tur. Bu işlemciler de Intel ile yapılan “2. işlemci sağlayıcısı anlaşması” altında Intel tarafından üretilmiştir. Intel 80286’dan tek farkı üretim teknolojisidir. 

 
Intel KU80386EX25 
17 Ekim 1985’de tanıtıldı. 1989’a kadar DX, SX, SL ve EX olmak üzere 4 seri şeklinde güncellendi. Saat Hızı 5 MHz ile 33 MHz arasındadır. Artık veri yolu genişliğinde 32 bit seviyesine erişildi. Transistör sayısı 275000, pin sayısı 132, adreslenebilir bellek miktarı 4 GB, sanal bellek miktarı 64 TB’tır. Üretiminde CHMOS III ve CHMOS IV teknolojileri kullanıldı. Bu işlemci ailesi 32 bit veri setlerini işleyebilen ilk x86 yongasıydı ve Britannica ansiklopedisini 12.5 saniyede tarayabiliyordu. O tarihlerde bu işlemciler Windows 1.0 ve Windows 2.0 işletim sistemlerini çalıştırdılar. 


 
AMD NG80386DX 40 
1985 yılında tanıtıldı. Saat hızları 20 MHz ile 40 MHz arasında değişiyordu. Veri yolu genişliği 32 bit, transistör sayısı 275000, pin sayısı 132, adreslenebilir bellek miktarı 4 GB, sanal bellek miktarı 64 TB’tır. Bu işlemcinin özellikleri Intel 80386’nın özelliklerine benziyor fakat belgelere göre o tarihte “2. işlemci sağlayıcısı anlaşması” bitmişti. Bu işlemcilerin Intel’den tek farkı üretim teknolojilerinin 0.8 micron CMOS olması. 


 
Intel A80486DX4 100 
10 Nisan 1989’da tanıtıldı 1994 yılına kadar DX, SX, SL, DX2 ve DX4 olmak üzere 5 seri şeklinde güncellendi. Saat hızları 25 MHz ile 100 MHz arasında değişmekle beraber ilk defa işlemciler üç rakamlı hızlara ulaşmış oluyorlardı. Veri yolu genişliği 32 bit, pin sayısı 168, adreslenebilir bellek miktarı 4 GB, sanal bellek miktarı ise 64 TB’tır. Transistör sayısı 1.6 milyon’a ulaşmakla da Intel mühendisleri artık tranzistörleri küçültmeyi öğrenmişti. Bu işlemciler o zamanların yüksek performanslı sunucularında ve masaüstü sistemlerinde kullanıldı; ayrıca Windows 2.0, Windows 3.0 ve Windows NT gibi sistemleri çalıştırdı. 

 
AMD Am486DX5 133V16BGC 
Bu işlemcilerin saat hızları 40 MHz ile 120 MHz arasında değişiyordu. Veri yolu genişliği 32 bit, transistör sayısı 275000 ve pin sayısı ilk serilerde 168’di daha sonra 208’e çıkartıldı. Adreslenebilir bellek miktarı 4 GB sanal bellek miktarı 64 TB’tır. Ayrıca 8 kB’lık L1 cache eklendi. Üretiminde CMOS teknolojisi kullanılmıştır. Bu işlemciler giriş seviyesinde masaüstü sistemlerde ve çeşiti dizüstü bilgisayarlarda kullanıldı. 


 
Intel Pentium I 5V60 
22 Mart 1993’te tanıtıldı, Intel bu aileye Pentium I adını verdi. Pentium I ailesinin saat hızları 60 MHz ile 200 MHz arasında değişiyordu. Veri yolu genişliği 32 bit olarak belirlendi. Transistor sayısı 3.3 milyondu. 273 pinli “Socket 4” diye adlandırılan bir yapıya sahipti. Fiziksel hafızası 4 GB, sanal hafızası 64 TB, L1 cache değeri ise 16 kB idi. Masaüstü sistemlerin vazgeçilmez parçasıydı. O tarihlerde bu işlemciler Windows 3.0, Windows 3.1 ve Windows NT gibi işletim sistemlerini çalıştırdılar 


 
AMD K5 PR200ABX 
AMD K5 ailesi Mart 1996’da tanıtıldı. AMD, K5 ailesini 1993 yılında tanıtmak isiyordu fakat Intel’in mimarisini bırakıp kendi mimarisine geçme çabalarından dolayı 1996 yılına ertelendi. K5 ailesinin saat hızları 75 MHz ile 200 MHz arasında değişiyordu. Veri yolu genişliği 32 bit, saat çarpanı 3, L1 cache değeri ise 256 kB idi. Intel Pentium’dan daha başarılıydı. Her ne kadar üzerinde “Windows 95 içintasarlandı” yazsa da diğer sistemlerde de başarılıydı. AMD, artık gerçekten “AMD” olma yolunda ilk adımını atmıştı. 


 
AMD K6 300AFR 
AMD K6, 4 Şubat 1997’de tanıtıldı, AMD K6 ailesinin saat hızları 166 MHz ile 300 MHz arasında değişmekteydi. Veri yolu genişliği 32 bit, saat çarpanı 4.5, fiziksel bellek 4 GB, cache değeri ise 64 kB idi. 321 pin’li soket 7’ye sahipti. Windows 95, Windows 98 gibi işletim sistemlerini çalıştırmıştır.Performansı Intel Pentium II’den biraz geride kalmıştır. 

 
Intel Pentium II 
7 Temmuz 1997’de tanıtılan Intel Pentium II ailesi, Pentium Pro, Pentium II, Pentium II Xeon, Mobile Pentium II ve Celeron olmak üzere beş farklı aileden oluşmaktaydı. Intel bu ürününde farklı bir soket tipi kullandı ve slot şeklinde tasarlanan bu soket tipi ilk ve son oldu. Çünkü aşırı ısınma sorunu vardı ve bu sorunun üstesinden gelebilecek soğutucu üretilemedi. Titreşimlerden dolayı bir süre sonra işlemci yuvası zarar görüyordu. Masaüstü sistemler için geliştirilmiş olan bu Pentium II ailesinin saat hızları 233 MHz ile 450 MHz arasında değişiyordu. Veri yolu genişliği 32 bit, saat çarpanı 4.5, L1 cache değeri 32 kB, L2 cache değeri ise 512 kB idi. 7.5 milyon transistore ve 242 pin’e sahipti. Windows 95, Windows 98 gibi sistemleri çalıştırdı. 


 
Intel Mobile Pentium TT266 
12 Ocak 1998’de tanıtıldı, Mobile Pentium ailesindendir. Saat hızları 150 MHz ile 266 MHz arasında değişiyordu. Veri yolu genişliği 32 bit, fiziksel hafızası 4 GB, saat çarpanı 4, L1 cache değeri ise 512 kB idi. 

 
AMD K6 266ADZ Mobile 
AMD K6 Mobile, 1 Haziran 1998’de tanıtıldı, saat hızları 233 MHz ile 300 MHz arasında değişiyordu. Veriyolu genişliği 32 bit, L1 cache değeri 64 kB ve pin sayısı da 321 idi. Yüksek voltaj ve güç gereksinimlerinden dolayı masaüstü çözümler için tasarlanan işlemcilere benzemektedir. Anlaşılan AMD, “Intel’i geçeceğim” derken güç gereksinimlerini göz ardı etmiş. 


 
AMD K6-2 550AGR 
AMD K6-2, 1998’de tanıtıldı, AMD K6 ailesinin güncellenmesi ile “RISC86 Core” temel alınarak üretilmiştir. Saat hızları 200 MHz ile 550 MHz arasında değişmektedir. Veri yolu genişliği 32 bit, saat çarpanı 5.5, fizksel bellek 4 GB, L1 cache değeri 64 kB olarak belirtilmiştir. 9.3 milyon transistore, 321 pin’li Socket 7’ye sahiptir. AMD, Pentium II karşısındaki K6 başarısızlığını hazmedememiyor ve harıl harıl çalışarak K6 ailesini revizyona sokarak K6-2 ailesini duyuruyor. 

 
Intel Pentium III 1000 RK80533PZ001256 
26 Şubat 1999 yılında tanıtıldı. İlk Pentium III, Pentium II’i güncellenerek elde edildi. Pentium III; Xeon, Desktop processors, Mobile Pentium III, Mobile Celeron, olmak üzere dört ailedir. Xeon ailesinin saat hızı 500 MHz ile 1000 MHz arasında değişmekteydi. “Slot 2” kullanmaktaydı, FSB değeri ise 100 MHz – 133 MHz, L1 cache değeri ise 1 MB ile 256 kB arasında değişiyordu. Resimdeki ise Desktop processors ailesindendir. Saat hızı 1 GHz, FSB değeri 133 MHz, veri yolu genişliği ise 32 bit olarak belirtiliyor. L1 cache 32 kB, L2 cache değeri ise 256 kB olarak ayarlanmış. 


 
AMD K6 III 366AFK 
AMD K6 III, 2000 yılına girerken tanıtıldı. AMD K6-2 temel alınarak üretilmiştir. Veri yolu frekansı 66 MHz’den 100 MHz’e, L1 cache değeri 128 kB’a yükseltildi ve L2 değeri de 256 kB olarak belirlendi. AMD 2000 yılında 1 GHz hıza ulaştığını ilan etti. 


 
Intel Pentium 4 
Pentium 4 ailesi 2000 yılında tanıtıldı. P4 ailesinde veri yolu genişliği 32 bit veya 64 bit’tir. Yani ilk 64 bit veri yolu genişliğine sahip işlemci bir Pentium 4’tü. Bu büyük ailenin saat hızları 1.3 GHz ile 3.6 GHz arasında değişmektedir. FSB değerleri ise 400, 533, 800, veya 1066’dır. Resimdeki Pentium 4’ün özellikleri ise şöyle; saat hızı 3 GHz, FSB değeri 800 MHz, saat çarpanı 15, L1 cache değeri 16 kB ve L2 cache değeri ise 2 MB. 169 milyon tranzistöre sahip ve veri yolu genişliği 64 bit. 


 
Intel Xeon Foster 
Intel Xeon Foster 21 Mayıs 2001’de tanıtıldı. Xeon kod ismi Intel’in sunucular için tasarladığı işlemcilere verilmiştir. İlk serverlar ve iş istasyonları için tasarlanan işlemci ailesi Pentium II Xeon’dur. Daha sonra Pentium III altında da Xeon işlemciler üretilmiştir. 2000’li yıllara gelindiğinde Intel, Xeon kod ismini yalnız kullanma kararı aldı ve ilk 1.4 GHz’lik Xeon Foster’ı tanıttı. Foster ailesinin 4 üyesi vardı, genel özellikleri şöyleydi: Saat hızları 1.4 GHz – 2.0 GHz, L2 cache değeri 256 kB, FSB değeri ise 400 
MT/s’dir. Çekirdek sayısı ise tektir. 

 
Intel RH80530 1000 512 Mobile 
Pentium III Mobile ailesinden. Saat hızı 1 GHz, FSB değeri 133 MHz, saat çarpanı 7, veri yolu 32 bit. L1 cache 128KB ve L2 cache değeri ise 512KB. 478 pinli ve bu ailenin tanıtım tarihi ise 30 Temmuz 2001. 


 
Intel Itanium 
Temmuz 2001’de tanıtıldı. Itanium işlemcilerin asıl hedefi yüksek performansa sahip bilgisayarlardı. Bu işlemcinin mimarisinin gelişimi ilk olarak HP tarafından yapıldı ve devamında ise Intel ve Hewlett-Packardortak olarak birlikte gerçek Itanium mimarisini geliştirdiler. Itanium’da kullanılan mimari Intel’in diğer işlemcilerinde kullandığı mimariden çok farklıydı. Itanium Intel ve HP işbirliği ile kısa sürede gelişimini tamamladı. İlk olarak piyasaya sürülen Itanium işlemciler yüksek fiyat ve düşük performans nedeniyle piyasada liderliğini koruyamadı. Bunun üzerine yetkililer çalışmalarına tekrar başladılar. 1 sene sonra Itanium 2’yi tanıttılar. Itanium’un genel özellikleri şöyle: Veri yolu genişliği 64 bit, saat hızı 733 MHz, veri yolu hızı 133 MHz, pin sayısı 418, L1 cache değeri 32 kB ve L2 cache değeri ise 96 kB. 

 
Intel Xeon Prestonia 
Intel Xeon Prestonia 25 Şubat 2002’de tanıtıldı. Tasarımında NetBurst mimarisi temel alınmıştır. Saat hızları 1.8 GHz ile 3.06 GHz arasında değişmektedir. L2 cache değeri 512kB’tır. FSB değeri 400 MT/s ile 533 MT/s arasında değişmektedir. İşlemci çekirdeği sayısı 1, veri yolu genişliği 32 bit olarak belirlenmiştir.


 
AMD Athlon XP 3200+ AXDA3200DKV4E 
13 Mayıs 2003’te tanıtılan, kod adı Athlon XP 3200+ olan bu işlemci, Socket A kullanan işlemcilerin en hızlısıdır. Barton çekirdekli olup saat hızı 2.2 GHz, FSB değeri 400MHz, saat çarpanı ise 11’dir. 128 kB’lık L1 cache ve 512 kB’lık L2 cache değerinin Athlon XP 3200+’ın efsane olmasında payı büyüktür. MMX, SSE, 3DNow! teknolojileri özellikleri arasındadır. Fiyat / Performans oranının yüksekliği nedeniyle tercih edilen işlemciler arasındadır. 

 
AMD Mobile Athlon XP M 2400+ AXMH2400FQQ4C 
Efsanevi AMD Mobile Athlon XP ailesi, Athlon XP ailesinin taşınabilir bilgisayarlar için tasarlamış halidir. Saat hızları 1.2 GHz ile 3.0 GHz arasındaydı ve en güçlü işlemcinin FSB değeri 266 MHz, saat çarpanı 13.5’dir. L1 cache değeri 128 kB ve L2 cache değeri ise 512 kB’dir. AMD’nin efsane işlemcileri arasındadır. 


 
Intel Mobile Pentium 4 
Intel Mobile Pentium 4 ailesi 11 Ocak 2003’te tanıtıldı. Bu ailenin veri yolu genişliği 32 bit, FSB değeri ise 533 MHz’dir. Saat hızları ise 2.4 GHz ile 3.4 GHz arasında değişmektedir. L2 cache değeri 512 kB’dir. Performans seviyesindeki taşınabilir bilgisayarlar, bu zamanlarda boy göstermeye başladı. 


 
AMD Athlon 64 3800+ ADA3800IAA4CN 
AMD Athlon 64, 23 Eylül 2003’de tanıtıldı. Ailenin genel ismi K8, veri yolu genişliği ise 64 bit’ti. Masaüstü bilgisayarlar için tasarlandı, Athlon 64 etiketli işlemcilerin bir çoğu overclok edilebilir olarak tasarlanmıştır. Bellek kontrolcüsünün birden ikiye çıkması sebebiyle pin sayısı artmış ve soket tipleri üç kere değişmiştir. Saat hızları 1.8 GHz ile 2.6 GHz, L2 cache değeri ise 512 kB ile 1 MB arasında değişmektedir. Fotoğraftaki işlemcinin saat hızı, eğer overclock edilirse 3.8 GHz değerine ulaşabiliyor. Standart kullanımda ise hız 2.4 GHz olarak belirlenmiştir. Çekirdek ismi Orleans, transistör sayısı ise 164 milyon olarak ayarlanmıştır. Fiziksel belleği 1 TB iken sanal belleği 256 TB olarak belirlenmiştir. Bu işlemci 23 Mayıs 2006’da tanıtıldı. 


 
Intel Pentium M 
12 Mart 2003’te tanıtılan Pentium M ailesi Intel Centrino teknolojisinin bir parçasıdır. Taşınabilir uygulamalar için özel tasarlanmıştır. Veri yolu genişliği 32 bit’tir. Saat hızları 0.9 GHz ile 2.26 GHz, veri yolu hızı ise 400 MHz ile 533 MHz arasında değişmektedir. Resimdeki işlemcinin özellikleri ise şöyle: Saat hızı 2.26 GHz, veri yolu hızı 533 MHz, saat çarpanı 17, transistör sayısı 140 milyon. Uyku modunda harcadığı enerji 2.92W, maximum harcadığı enerji isie 39.45W. 

 
Intel Xeon MP Gallatin 
2003 yılının Mart ayında tanıtıldı. Tek çekirdek bulundurması, 32 bit veri yolu genişliği, 533 MT/s FSB değeri önemli özellikleri arasındadır. Saat hızları 2.4 GHz ile 3.4 GHz arasında değişmektedir. L2 cache değeri 512 kB, L3 cache değeri ise 1MB’dır. 


 
AMD Opteron 244 OSA244CCO5AH 
AMD Opteron ailesi K8 mimarisini temel alan sunucu sınıfı işlemcilerden oluşur. 22 Nisan 2003’te tanıtılmıştır. Veri yolu genişliği 64 bit, L2 cache değeri ise 1 MB olarak belirlenmiştir. Çift bellek kontrolcüsüne sahiptir. Saat hızları 1.4 GHz ile 3.0 GHz arasında değişmektedir. AMD bu işlemci ailesi ile daha önceleri iddialı olmadığı giriş ve orta seviye iş istasyonlarında söz sahibi oldu. Intel bu yükselişe seyirci kalamdı ve aynı mimariye sahip işlemcileri (EM64T) piyasaya sürdü. 

 
AMD Mobile Athlon 64 3000+ 
AMD Mobile Athlon 64, 23 Eylül 2003’te tanıtıldı. AMD’nin K8 platformunun ilk mobile ailesidir. Tek kanal DDR tipi bellek kontrolcüsüne sahiptir. Veri yolu genişliği 64 bit, L1 cache değeri 128 kB’tır. Saat hızları 1.6 GHz ile 2.6 GHz, L2 cache değeri ise 512 kB ile 1 MB arasında değişmektedir. Resimdeki işlemcinin özellikleri ise şöyle: Saat hızı 1.8 GHz, transistör sayısı 105 milyon, çekirdek ismi ise ClawHammer. 


 
AMD Sempron 64 LE 
Sempron ismini K7 mimarisindeki işlemcilerin arasında anmıştık, bu da K8 mimarisinin Sempron’u. Aralarındaki en önemli farklılık K7 mimarisindeki Sempron’un veri yolu genişliği 32 bit iken K8 mimarisindeki Sempron’un veri yolu genişliğinin 64 bit olması. Veri yolu genişliğinin 64 bit olması sebebiyle kendisine “Sempron 64” de denilmekte. Ayrıca çift 333 MHz DDR2 tip bellek kontrolcüsüne sahip. Resimdeki Sempron’un özellikleri ise şöyle: Saat hızı 2.0 GHz, L1 cache değeri 128 kB, L2 cache değeri 256 kB, çekirdek ismi ise Sparta. 


 
Intel Celeron M 
Intel Celeron M, 5 Ocak 2004’te tanıtıldı. Düşük fiyatlı mobil işlemci olarak ün yapmıştır. Veri yolu genişliği olarak 32 bit ve 64 bit olmak üzere iki tip kullanılmıştır. Saat hızları 1.2 GHz ile 2.0 GHz arasında değişmektedir. FSB değeri 400 MHz ve 533 MHz arasında değişmektedir. Üretim teknolojileri 65 nm, 90 nm ve 130 nm’dir. L2 cache değeri ise 512 kB ile 1 MB arasında değişmektedir. 


 
Intel Celeron D 356 HH80552RE093512 
Intel Celeron D ailesi 25 Haziran 2004’te tanıtıldı. Veri yolu genişliği olarak 32 bit ve 64 bit olmak üzere iki farklı tip kullanılmıştır. Saat hızları 2.13 GHz ile 3.6 GHz arasında değişmektedir. FSB değeri 533 MHz’dir, L2 cache değeri ise 256 kB ile 512 kB arasında değişmektedir. Fotoğraftaki Celeron D’nin özellikleri ise şöyle: Saat hızı 3.3 GHz, veri yolu hızı 533 MHz, saat çarpanı 25, veri yolu genişliği 64 bit, L1 cache değeri 16 kB, L2 cache değeri ise 512 kB’tır. Üretim teknolojisi 65 nm’dir. 

 
AMD Turion 64 Mobile Technology ML-32 
AMD Turion 64 Mobile ailesi 10 Mart 2005’te tanıtlıdı. K8 mimarisinden hareketle yeni bir bakış açısı ile tasralanan AMD Turion 64 Mobile ailesi 64 bit veri yolu genişliğine, 1.6 GHz ile 2.4 GHz arasında değişen saat hızına, 90 nm üretim teknolojisine sahiptir. L2 cache değeri ise 512 kB ile 1 MB arasında değişmektedir. 


 
Intel Pentium D 915 
Intel Pentium D ailesi 2005 yılında tanıtıldı. Bu ailenin tasarımında Intel NetBurst mimarisi temel alınmıştrır. Çift çekirdek içermektedir. Veri yolu genişliği 64 bit’tir. Saat hızı 2.66 GHz ile 3.6 GHz, L2 cache değeri 2 MB ile 4 MB, FSB değeri ise 533MHz ile 800 MHz arasında değişmektedir. Üretimde 65 nm ve 90 nm teknolojileri kullanılmıştır. 


 
Intel Pentium Extreme Edition 
Intel Pentium Extreme Edition 18 Nisan 2005’te tanıtıldı. Masaüstü sistemleri performans bakımından göklere çıkaran efsane çift çekirdekli işlemci olarak tanınırlar. Saat hızları en aşağı 3.2 GHz olan bu işlemci ailesinin 840 kodlu ilk üyesi Pentium D ailesindeki 840 kodlu üyeden yüzde 15 – 20 arasında daha hızlıdır. Tasarımında 90 nm ve 65 nm mimarileri kullanılmıştır. FSB hızları 800 MHz ve 1066 MHz arasında, L2 cache değeri ise 2 MB ve 4 MB arasında değişmektedir. 


 
Intel Xeon MP 7030 
10 Ekim 2005’te tanıtıldı. Xeon kodlu işlemcierin ilk çift çekirdekli ailesidir. NetBurst mimarisi temel alınmştır. Saat hızları 2.6 GHz ile 3.0 GHz arasında, FSB değerleri ise 667 MHz ile 800 MHz arasında değişmektedir. Sunucu sistemleri için iyi bir çözümdü. 

 
Intel Core Solo 
2006 ylında tanıtıldı. Intel Core ailesinin alt-ailesidir. Tek çekirdekli olup saat hızları 1.2 GHz ile 2.0 GHz arasında değişmektedir. FSB değeri 667 MHz, L2 cache değeri 2 MB, üretim teknolojisi ise 65 nm’dir. Dizüstü sistemler için tasarlanıp üretilmiştir. Düşük güç tüketimi en önemli özelliğidir. 


 
Intel Core Duo 
5 Ocak 2006’da tanıtıldı. Intel Core ailesinin Core Solo gibi alt-ailesidir. Intel firmasının dizüstü sistemler için ürettiği ilk çift çekirdekli işlemcidir. Veri yolu genişliği 32 bit, L2 cache dğerleri 2 MB, üretim teknolojisi ise 65 nm’dir. Saat hızları 1.06 GHz ile 2.33 GHz arasında, FSB değerleri ise 533 MHz ile 667 MHz arasında değişmektedir. Core Solo’ya göre TDP değeri 4W yüksektir ama Core Solo’ya göre çok daha performanslıdır. 

 
AMD Turion 64 X2 Mobile Technology 
AMD Turion 64 X2 Mobile ailesi 17 Mayıs 2006’da tanıtıldı. K8 mimarisi temel alınarak çift çekirdekli olarak tasarlanmıştır. Veri yolu genişliği 64 bit, L1 cache değeri 128 kB’tır. Saat hızları 1.6 GHz ile 2.3 GHz, L2 cache değeri ise 512 kB ile 1 MB arasında değişmektedir. Çift kanal DDR2 kontrolcüsüne ve Hyper-transport bağlantı teknolojisine sahiptir. Üretim teknolojisi olarak 65 nm ve 90 nm kullanılmıştır. 

 
Intel Core 2 Extreme 
27 Temmuz 2006’da tanıtıldı. Çekirdek sayısı 2 ile 4 arasında, saat hızları 2.9 GHz ile 3.2 GHz arasında değişmektedir. Veri yolu genişliği 64 bit’tir. L2 cache değerleri 4 MB ile 12 MB arasında, FSB değerleri ise 800 MHz ile 1333 MHz arasında değişmektedir. Üretim teknolojileri ise 45 nm ve 65 nm’dir. Bu işlemci ailesi performans tutkunları için vazgeçilmezdir. Crysis oyununun yapımcıları Crysis oyunu için bu işlemciyi tavsiye etmektedir. 


 
İntel Core 2 Duo 
22 Nisan 2007’de tanıtıldı. Core Duo mimarisinden örnek alınmıştır, Core Duo’nun masaüstüne taşınmış halidir. Core 2 Duo, Core Duo’dan farklı olarak 64 bit mimarisini desteklemektedir. Saat hızları 1.80 GHz ile 3.16 GHz arasında, FSB değerleri ise 800 MHz ile 1333 MHz arasında değişmektedir. Çift çekirdekli olmasına ek olarak her bir çekirdek için 64 kB L1 cache değerine, ayrıca 2 MB ya da 4 MB L2 cache değerine sahiptir. 


 
Intel Core 2 Quad 
20 Nisan 2007’de tanıtıldı. Bu 4 çekirdekli işlemcilerin saat hızları 2.4 GHz ile 2.8 GHz arasında, L2 cache değerleri 6 MB ile 12 MB arasında değişmektedir. Veri yolu genişliği 64 bit, veri yolu hızı ise 1066 MHz ya da 1333 MHz’dir. Kullanılan mimari ise 65 nm ve 45 nm’dir. Performans bakımından tam bir canavar olan bu işlemcilerden en ünlüsü Q6600 kodlu olanıdır. Ancak bugünlerde Penryn çekirdekliler de epey ses getireceğe benziyor. 

 
AMD Phenom X4 
19 Kasım 2007’de tanıtıldı. Phenom X4 ailesi K10 mimarisi tabanlı, ilk 4 çekirdekli işlemcilerdir. Saat hızları 1.8 GHz ile 2.5 GHz arasında değişmektedir. Veri yolu genişliği 64 bit, L2 cache değeri her çekirdek için, 512 kB, L3 cache değeri ise 2 MB’tır. Üretiminde 65 nm teknolojisi kullanılmıştır. 


 
AMD Phenom X3 
AMD Phenom X3 ailesi 27 Mart 2008’de tanıtıldı. 3 çekirdekli olan bu işlemcilerin saat hızları 2.1 GHz ile 2.4 GHz arasında değişmektedir. L2 cache değerleri 512 kB, üretim teknolojileri ise 65 nm’dir. Ayrıca 2 MB’lık L3 cache değerine sahiptir. Phenom X4 gibi bu ailenin de temeli K10 mimarisine dayanmaktadır. 

Bunları da sevebilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir